RaP FoRuM
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

RaP FoRuM

RAP FORUM

AnasayfaPortalliAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yap

GRAFFİTİ TARİHİ

3 posters
YazarMesaj
rapchi-kız
Admin
Admin
rapchi-kız

Kadın

GRAFFİTİ TARİHİ Empty
MesajKonu: GRAFFİTİ TARİHİ   GRAFFİTİ TARİHİ Icon_minitimePaz Ara. 23, 2007 5:42 pm

Graffiti sanatinin iki farkli cikisi anlatiliyor..Birincisi; (Amerika) Graffiti 60'li yillarda iki ayri grup tarafindan kullanilan bir yöntemdi. Politik gruplar görüslerini belirtmek için, sokak çeteleri ise hükmettikleri bölgeleri belirleyip herkese duyurmak için sokak duvarlarina imzalarini birakmaya basladilar. Coolbread ve Cool Earl adinda iki genç isimlerini duyurmak ve kamuoyunda ilgi çekmek için bombing (bombalama) diye de bilinen sehrin tüm duvarlarina isimlerini yazma islemini ilk uygulayan iki kisi. Graffitinin sehir duvarlarindan metrolara, yani underground'a inmesi TAKI-183 takma adiyla taninan Yunanli bir gencin oradan oraya haber tasirken sprey boyalarla metrolarin üzerine adini yazmasiyla baslamis. TAKI bu gencin adi yerine kullandiği bir kisaltma, 183 ise yasadiği caddenin adiymis. Çoğu metro istasyonunda rastlanan bu ad herkesin ilgisini çekmis. Benzerleri olan JULIO 204, FRANK 207 ve daha birçoğu metrolara isimlerini ilgi çekecek sekilde yazmaya baslamislar. Bu isimler çoğaldikça, rekabet ortaminin zorunluluğu olan farkli olarak öne çikma arayislari da baslamis. En ilgi çekici, en renkli yazi biçimini kullanarak adini yazma uğrasi ortaya yepyeni stiller çikarmis. Ve böylece tag adi verilen graffiti yazari imzasina semboller, ilgi çekici resimler eklenmeye baslamis. Zamanla kullanilan harflerin boyutlari büyümüs, harflerin içi desenlerle süslenmeye baslanmis, yaraticilik sinir tanimamis. İkincisi; (Almanya) 2.dünya savaşından sonra dogu bloku belirlemek için yapilan berlin duvari, uzun süre insanlar üzerinde özellikle dogu almanya halkı için bi baskı olmuştur. 1970lerin basında protest amacıyla ghetto insanları çeşitli yazılar yazmaya başladı. Yazıların amacı sadece mevcut düzene başkaldırma idi, yani hiç bi sanat ruhu taşımıyodu. 80'lerde graffiti kültürü gelişmeye devam etti, artık insanlar sadece mesaj vermek verine görselligede onem veriolardı,berlin ve münih graffiti sanatçıları(writer) bu konuda cok uzmanlaştılar. Şehrin her yerini kafasina göre boyayan bu anonim sanatçilar medyanin da ilgisini çekmis çekmesine ama haklarinda en fazla bir iki yazi yazilmis, geçilmis. Graffiti bir üniversite öğrencisinin ilgisini çekene kadar, underground sanatçilar tarafindan icra edilmeye devam edilmis. Hugo Martinez adli öğrenci, graffiti'deki potansiyeli fark edip, United Graffiti Artists derneğini kurmus ve graffiti örneklerini bir sergide sanatsever kitlelere sunmus
http://mekan-rap.tr.gg/
şeyda
MODERATÖR
MODERATÖR
şeyda

GRAFFİTİ TARİHİ Empty
MesajKonu: Geri: GRAFFİTİ TARİHİ   GRAFFİTİ TARİHİ Icon_minitimePaz Mart 02, 2008 9:45 pm

ben de yazıyorum hahaha Very Happy
rapchi-kız
Admin
Admin
rapchi-kız

Kadın

GRAFFİTİ TARİHİ Empty
MesajKonu: Geri: GRAFFİTİ TARİHİ   GRAFFİTİ TARİHİ Icon_minitimePtsi Mart 03, 2008 7:58 pm

Alıntı :
ben de yazıyorum hahaha

şeyda ilk defa bi sözüne katılıom hihi:D çok güzel yazıosun grafitiyi Wink
http://mekan-rap.tr.gg/
RaP10ur
ÜYE
ÜYE
RaP10ur

GRAFFİTİ TARİHİ Empty
MesajKonu: Geri: GRAFFİTİ TARİHİ   GRAFFİTİ TARİHİ Icon_minitimeSalı Mart 18, 2008 7:41 pm

benimde ankarada bi çok graffitim var okul içine yazabilen tek benimdir heralde Very Happy:D:D
GRAFFİTİ TARİHİ 19102010

GRAFFİTİ TARİHİ 17102010
şeyda
MODERATÖR
MODERATÖR
şeyda

GRAFFİTİ TARİHİ Empty
MesajKonu: Geri: GRAFFİTİ TARİHİ   GRAFFİTİ TARİHİ Icon_minitimePerş. Mart 20, 2008 4:43 pm

ohee okula mı healall 10ur Very Happy
1.begenmedm pek ama 2.süper
RaP10ur
ÜYE
ÜYE
RaP10ur

GRAFFİTİ TARİHİ Empty
MesajKonu: Geri: GRAFFİTİ TARİHİ   GRAFFİTİ TARİHİ Icon_minitimePerş. Mart 20, 2008 5:47 pm

İKİNCİ RESİMDE BİRİNCİNİN BİTMEMİŞ HALİ VAR SmileSmileSmileSmile
şeyda
MODERATÖR
MODERATÖR
şeyda

GRAFFİTİ TARİHİ Empty
MesajKonu: Geri: GRAFFİTİ TARİHİ   GRAFFİTİ TARİHİ Icon_minitimePerş. Mart 20, 2008 7:33 pm

mawi yazılıyı beendim onu diyom yanlış anlaşılmasın Very Happy
RaP10ur
ÜYE
ÜYE
RaP10ur

GRAFFİTİ TARİHİ Empty
MesajKonu: Geri: GRAFFİTİ TARİHİ   GRAFFİTİ TARİHİ Icon_minitimePerş. Mart 20, 2008 8:19 pm

ben anladım canım pirat

GRAFFİTİ TARİHİ
1 sayfadaki 1 sayfası